رتبه بندی شرطی در اکسل

سلام خدمت دوستان عزیز

همانطور که اطلاع دارید در اکسل تابع RANKIFS یعنی تابعی که بتوان با استفاده از آن چند شرط را در رتبه بندی یک ستون اعمال کرد وجود ندارد.

فرض کنید می خواهید از بین تولیدات مشابه در چهار سازمان مختلف ، تولیداتی که دارای قیمت مختلفی هستند را رتبه بندی کنید پس می بایست فقط بین تولیدات مشابه آن سازمان ها رتبه بندی صورت گیرد یعنی به فرض مثال رتبه بندی تولیدات محصول A برای چهار سازمان نباید با رتبه بندی محصول B برای آن چهار سازمان تداخل پیدا کند و می خواهید هر کدام از تولیدات به صورت جدا براساس قیمت رتبه بندی شود.

برای این کار شما به یک تابع RANK که بتوان در آن شروطی را اعمال کرد نیاز دارید و همانطور که گفته شد چون این تابع وجود ندارد شما می توانید با استفاده از تابع COUNTIFS به شکل زیر اینکار را انجام دهید :

=1+COUNTIFS($B$3:$B$14;B3;$C$3:$C$14;">"&C3)

$B$3:$B$14 : محدوده تولیدات

B3: آدرس سلول محصول

$C$3:$C$14: محدوده قیمت

C3:آدرس سلول قیمت

* علامت $ برای مطلق کردن محدوده است.

در این فرمول ابتدا در محدوده محصولات تعداد محصولاتی که مقدار آن ها برابر با مقدار سلول محصول است را می شمارد سپس با در نظر گرفتن این شرط در محدوده قیمت محصولات ، تعداد محصولاتی که قیمت آن ها بیشتر از قیمت سلول محصول است را می شمارد . اما چون در شمارش محصولات خود محصول در نظر گرفته نمی شود به فرمول عدد یک را اضافه می کنیم تا شماره رتبه واقعی شود.

فایل توضیحات ضمیمه شد. موفق باشید

دریافت فایل رتبه بندی شرطی در اکسل
عنوان: رتبه بندی شرطی در اکسل
حجم: 11.3 کیلوبایت

شما می توانید با کلیلک روی " نظر " در قسمت پایین این مطلب هرگونه سوال و نظری را با ما در میان بگذارید.