چگونه با اکسل صحبت کنیم ؟

همانطور که گفته شد زبان صحبت با اکسل VBA است و ماکرو یک پاراگراف از این زبان می باشد حال این سوال مطرح می شود که چگونه این پاراگراف را با اکسل در میان بگزاریم ؟!!!

اینجاست که قابلیت رکورد ماکرو در اکسل به کمک شما می آید...

در نوار Developer که نحوه فعال کردن آن هم در این وبلاگ قرار گرفت (آموزش فعالسازی Developer) قابلیتی به نام رکورد ماکرو وجود دارد که اکسل به کمک آن تمام فعالیت های شما را در محیط اکسل به زبان VBA ضبط می کند .

بنابراین حتی اگر شما هیچ دانشی هم از VBA نداشته باشید به راحتی می توانید یک فعالیت تکراری خود را با استفاده از ماکرو ضبط کنید و سپس با اجرای ماکرو تمام آن فعالیت تکراری را اتوماتیک کنید و حتی می توانید با ضبط یک ماکرو از کدهای VBA استفاده شده در ماکرو مطلع شوید و با زبان VBA از این طریق آشنایی پیدا کنید.

 قدم به قدم تا ضبط ماکرو (رنگی کردن پس زمینه سلول های انتخاب شده) : 

قدم اول : به نوار Developer بروید و Record Macro را انتخاب نمایید.

قدم دوم : از صفحه ظاهر شده در macro name یک اسم برای ماکرو خود انتخاب و ok کنید.(در اینجا Macro 1 انتخاب می شود.)

قدم سوم : اکنون ماکرو در حال ضبط می باشد پس یک سل را به دلخواه انتخاب کنید و به تب home برویدو از آنجا پس زمینه سل انتخاب شده را به رنگ دلخواه تغییر دهید (به همین راحتی)

قدم چهارم : بعد از تغییر رنگ پس زمینه بار دیگر به نوار Developer بروید و روی stop recoding کلیک کنید.

قدم پنجم : اکنون ماکرو شما ضبط شده در نتیجه نوبت به فراخوانی ماکرو می باشد. از نوار insert یک shape دلخواه مثلا یک مستطیل در صفحه ترسیم کنید و پس از ترسیم رو مستطیل کلیلک راست کرده Assign Macro را انتخاب نمایید . در صفحه ظاهر شده اسم ماکرو مورد نظر که در اینجا  macro 1 می باشد را انتخاب و سپس ok کنید.

قدم ششم : حال ماکرو شما آماده شده پس با انتخاب هر سلولی و کلیک رو مستطیل پس زمینه سلول های انتخاب شده به رنگ تعیین شده تغییر پیدا می کند.

قدم هفتم (بسیار مهم ) : برای اینکه ماکرو ضبط شده از دست نرود می بایست اکسل با پسوند xlsm ذخیره شود برای ذخیره با این پسوند به تب file بروید و روی save as کلیلک نمایید پس از مشخص کردن مسیر و نام فایل ،  save as type را روی Enabled macro گذاشته و ok کنید.

منتظر مطالب دیگر ما در خصوص VBA باشید.

شما می توانید با کلیلک روی " نظر " در قسمت پایین این مطلب هرگونه سوال و نظری را با ما در میان بگذارید.